Ajánlanánk egy feladatot, ha benne vagy:
Írd össze, hogyan telik egy reggeled!
Néhány segítő kérdés:
Mit csinálsz?
Hogy nézel ki?
Miket mondasz?
Kinek?
Kivel találkozol?
Milyen a hangulatod?
Kire vagy hatással?
Milyen hatással vagy?
Mit eszel?
Mit iszol?
Vedd komolyan, kérlek!
Itt egy példa:
Dénes ma kicsit másnaposan ébredt. Igazán nehezére esett kinyitnia a szemét. Amikor végre sikerült neki, nem érezte magát igazán formában.
- Hány óra van? – kérdezte álmos hangon, de nem kapott választ, mert egyedül volt a szobában.
- Hol vagy – kiabált ki erőtlen hangon a feleségének, de megint csak nem kapott választ. Megadóan legyintett, és beletúrt a hajába. Nem ért el ezzel különösebb eredményt, nem is ez volt a célja. Fölkelt, vagy még inkább kikászálódott az ágyból, és úgy ahogy volt, egy szál boxeralsóban, meztelen felsőtesttel, kicsoszogott a nappaliba. A felesége ott ült a kisasztalnál. Felnézett.
- Felébredtél?
- Puszi? – kérdezi Dénes. Hangjában némi méltatlankodó él. A fiatalasszony föláll, odalép hozzá, és megcsókolja.
- Menj fogat mosni! – tanácsolja.
Folytathatnám a történetet, ennyi is elég. Dénes és felesége féléves házasok, nagy a szerelem. Az asszony igazán boldog, nem nagyon törődik az apró kellemetlenségekkel. Mosolyog a látványon, amit a férje nyújt, és nem tulajdonít különösebb jelentőséget a másnapos szájszagának, pedig már másodszor tapasztalja a héten. Valahogy csak elindul a nap, mindketten dolgozni mennek, és a napok, hetek, hónapok telnek.
Aztán úgy öt év múlva, már nem tűnik vonzónak az elhanyagolt külső, zavaró lesz a szájszag, a követelőzés, a beszólások, az elmaradt gyengédség…és még ki tudja, mi minden. És az asszony toleranciaszintjétől függ, hogy mit kezd ezzel az érzéssel. És persze a kettőjük kommunikációjától, kultúrájától, hogy mit kezdenek a helyzettel.
A feladat célja, hogy megkérdezd magadtól: a ma reggeli szokásaid kire milyen hatással vannak? És ha ezek a szokásaid állandósulnak, milyen hatással lesznek arra a reggeledre, ami öt vagy tíz év múlva jön el? Azt a reggelt akarod-e? Azt a napot akarod-e? Azt az életet akarod-e?
Semmiképpen sem szeretnélek Déneshez hasonlítani, ez csak egy rossz példa. Dénes ráadásul változtatni fog. Felismerte a szokásai jelentőségét, és a változásban rejlő lehetőségeket. Ráébredt, hogy vannak sikeres szokások, és vannak sikertelenek. Vannak szokások, amik jó eséllyel a boldogtalansághoz vezetnek, míg más szokások a boldogsághoz. És talán nem hozta magával a házasságba a teljes eszköztárat, amivel boldoggá tehetné a feleségét, a gyerekeit, önmagát, a családját, a barátait…de az eszköztár megszerezhető. Ráadásul nem valami titkolt, elrejtett kincsről van szó, amire lehetetlen rájönni. A dolog nyilvános. Ha nyitott szemmel és szívvel jársz a világban, magad is felismered. De csak akkor, ha keresed. Ha alkalmas szokásrend birtokába akarsz jutni.
És most, hogy újraolvasom ezt az írást, megrendít, hogy ismerem a fejleményeket Dénessel kapcsolatban. a házasság 1/2 éven belül tönkrement, már ki is mondták a válást.
Talán érdemes lett volna korábban törődni azzal, hogy milyen hatást kelt Dénes reggel, és egyáltalán?
És minden egy gondolattal, egy döntéssel kezdődik. Ez indítja be a folyamatot. Egy gondolat, hogy boldog, kiegyensúlyozott életet akarsz élni. És ha ezt valóban akarod, ha ez jó érzéssel tölt el, akkor cselekedni fogsz. És a megfelelő cselekvésekből, megfelelő szokások fognak kialakulni, és megfelelő lesz az eredmény is.
De ez nem megy a te döntésed, és kontrollod nélkül.
„Végy kézbe, taníts, légy velem határozott,
És lábaid elé helyezem a világot!”
ezen a linken eléred a regisztrációs oldalt.
Gondolat - Érzelem - Cselekvés - Szokás - Eredmény